Debian Sid domyślnie uruchamiany w trybie równoległym [aktualizacja]

Petter Reinholdtsen, jeden z opiekunów pakietów sysvinit, donosi na blogu, że Debian w wersji niestabilnej obecnie uruchamiany jest domyślnie w trybie równoległym w systemach, które używają sekwencji rozruchowej opartej na zależnościach.

Deweloperzy Debiana wstępnie przetestowali już nowy model uruchamiania systemu, obecnie chcą znależć i rozwiązać ewentualne inne problemy, zanim wydanie Squeeze zostanie zamrożone. Na wiki Debiana można znaleźć więcej informacji na temat uruchamiania systemu opartego na zależnościach. Pisaliśmy o tym również w informacji o przyszłości mechanizmu startowego w Debianie kilka miesięcy temu.
więcej »

Dodany: 15 maj 2010 o 12:52
przez: azhag

Kwietniowe informacje nt. Hurda

Z lekkim poślizgiem pojawia się tłumaczenie kwietniowych wydarzeń z z życia projektu Hurd, m.in. Arch Hurd, nowe obrazy QEMU Debiana GNU/Hurd oraz reprezentacja Hurda na GSoC.

Zespół Arch Hurd robi ciągłe postępy: wciąż wzrasta ilość dostępnych pakietów, a jednemu z członków zespołu udało się uruchomić Archa na prawdziwym sprzęcie.
więcej »

Dodany: 13 maj 2010 o 13:16
przez: Tor

Grml 2010.04 wydany

Deweloperzy dystrybucji Grml wydali nową wersję swojego LiveCD — 2010.04 „ Grmlmonster ”. System — jak zwykle — dostępny jest dla architektur x86 oraz amd64, dla każdej w trzech odmianach: pełnej, średniej oraz małej.

W nowym wydaniu znalazło się wiele zmian. Sposród tych ważniejszych wymienić należy m.in.:
więcej »

Dodany: 30 kwi 2010 o 10:01
przez: azhag

Lista projektów Debiana w GSoC 2010 zamknięta

Znamy już listę projektów Debiana, które bedę realizowane w ramach tegorocznego programu Google Summer of Code. Obey Arthur Liu opublikował ją na liście debian-devel-announce.

W trakcie najbliższych wakacji studenci realizować będą dla Debiana następujące projekty: interfejs Qt dla aptitude, usprawniony mechanizm aktualizowania plików konfiguracyjnych, API do zgłaszania i manipulowania błędami dla debbugs, wykorzystanie Debiana do obliczeń „w chmurze”, instalator Debiana dla Neo Freerunnera oraz urządzeń przenośnych, port na jądro Hurd oraz zdelinuksowanie instalatora Debiana, obsługa wielu architektur przez APT, aplikacja do analizowania repozytorium pakietów i przeprowadzania automatycznych migracji, inteligentny system dodawania pakietów do repozytorium.
więcej »

Dodany: 27 kwi 2010 o 13:07
przez: azhag

Stefano Zacchiroli nowym Liderem Debiana

Stefano Zacchiroli wybrany został nowym Liderem Projektu Debian. Oficjalne wyniki opublikował Kurt Roeckx z sekretariatu Debiana.

Zacchiroli z wynikiem 14,11 (sposób liczenia głosów opisany jest w Statucie Debiana, w części A.6) pokonał Woutera Verhelsta (9,62), Margaritę Manterolę (7,62) oraz Charlesa Plessy'ego (1,19). Ważny głos oddało 436 deweloperów, czyli niemal co drugi. Kadencja nowego lidera rozpocznie się 17 kwietnia. Stanowisko przejmie po Steve'ie McIntyre'u, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje.
więcej »

Dodany: 16 kwi 2010 o 20:51
przez: azhag

Szóste urodziny Debian Users Gang

Debian Users Gang obchodzi szóstą rocznicę powstania. Dokładnie 16 kwietnia 2004 wystartowało forum DUG, do którego wkrótce dołączył — początkowo w zupełnie inne formie — portal.

W ciągu minionych lat serwis ulegał wielu przeobrażeniom, zmienił się silnik forum, forma portalu, kilkukrotnie wymieniony został serwer, a nawet system operacyjny. Uruchamiane były kolejne usługi — serwer shellowy, Jabber/XMPP. W swej sześcioletniej historii Debian Users Gang na stałe wpisał się już polski światek WiOO, szczególnie Debiana.
więcej »

Dodany: 16 kwi 2010 o 13:19
przez: azhag

Wybory DPL 2010: Programy wyborcze, cz.2

Publikujemy ostatnie tłumaczenia programów wyborczych w tegorocznych wyborach Lidera Projektu Debian.

Tym razem to zaległe programy Charlesa Plessy'ego oraz Stefano Zachirolliego. Programy Margarity Manteroli oraz Woutera Verhelsta znaleźć można we wcześniejszej wiadomości.
więcej »

Dodany: 16 kwi 2010 o 10:26
przez: azhag

Nowy serwis Debiana z kopią archiwum

Projekt Debian wzbogacił się o nowy serwis — snapshot.debian.org, który pozwala na dostęp do starszych pakietów wg dat oraz numerów wersji. Witryna podobna jest do działającej dotychczas półoficjalnej strony snapshot.debian.net, posiada jednak przystępniejszy interfejs oraz kilka dodatkowych funkcji.

Możliwość instalacji pakietów oraz wyświetlania kodu źródłowego z wybranej daty może być bardzo pomocna, zarówno dla deweloperów jak i zwykłych użytkowników. Przynosi nieocenioną pomoc w trakcie szukania momentu wystąpienia regresji, może umożliwić stworzenie specyficznego środowiska, którego może wymagać jakaś aplikacja. Dostęp do kopii archiwum jest łatwy dla każdego, może zostać używa jak zwykłe repozytorium APT-a.
więcej »

Dodany: 13 kwi 2010 o 08:23
przez: azhag

goodbye-microsoft.com instaluje gNewSense

Witryna goodbye-microsoft.com do niedawna pozwalała zainstalować Debiana bezpośrednio spod systemu Windows. Do niedawna, albowiem ostatnio Debian zastąpiony został przez gNewSense.

Autorzy witryny nie podali informacji na temat przyczyny zmiany promowanego systemu. Windowsowy instalator Debiana jednak w dalszym ciągu znajduje się na serwerze. Jego kopię można pobrać również z serwisu Debian Users Gang.
więcej »

Dodany: 11 kwi 2010 o 13:25
przez: azhag

Powstanie interfejs Qt dla aptitude?

Sune Vuorela proponuje stworzenie interfejsu dla aptitude w Qt w ramach Google Summer of Code.

Poszukuje obecnie studenta, który chciałby się podjąć tego zadania. Próbuje też przekonać do swojej idei Daniela Burrowsa, autora aptitude. Ten ma do pomysłu stosunek ambiwalentny — wprawdzie nie będzie popierał propozycji w ramach akcji Summer of Code, jednak nie będzie się też jej przeciwstawiał.
więcej »

Dodany: 05 kwi 2010 o 21:51
przez: azhag

Strona: 1 260 61 62 63 6469 70