Debian w ośrodku naukowym: studium przypadku

Stefano Zacchiroli, Lider Projektu Debian, został niedawno zaproszony do centrali badawczej spółki EDF znajdującego się w Clamart pod Paryżem. Pracownicy EDF chcieli zaprezentować w jaki sposób wykorzystują Debiana oraz co ciekawego wykonują. Zacchiroliego najbardziej zainteresował calibre — wewnętrzna dystrybucja bazująca na Debianie, która została pokazana na francuskiej konferencji LSM. Wnioski ze spotkania opisał na swoim blogu.

Choć obecnie calibre zaczyna być instalowany na komputerach biurkowych (jest już zainstalowany na około 1 200 jednostkach, liczba ta wciąż rośnie), początkowo przeznaczony był dla klastrów dokonujących obliczeń dla celów naukowych. Obecna flota klastrów w EDF nie jest specjalnie duża, jednak nadal w jej skład wchodzą setki maszyn o łącznej mocy obliczeniowej około 40 teraFLOPS, największy klaster znajduje się na liście TOP500.
więcej »

Dodany: 28 maj 2010 o 10:55
przez: azhag

Ostatnia aktualizacja Debiana 4.0 Etch

Projekt Debian ma przyjemność ogłosić wydanie dziewiątej i ostatniej aktualizacji dawnej stabilnej ( oldstable ) edycji Debiana GNU/Linux 4.0 („Etch”). W jej skład wchodzą wszystkie poprawki bezpieczeństwa wydane od czasu ostatniej aktualizacji (z jednym wyjątkiem, którego dołączenie nie było możliwe) oraz kilka innych poprawek.

Należy podkreślić, iż wsparcie bezpieczeństwa dla dawnej stabilnej edycji zostało zakończone w lutym br., żadne nowe poprawki nie zostały dodane od tego czasu.
więcej »

Dodany: 23 maj 2010 o 11:47
przez: azhag

QNAP TS-11x/TS-21x/TS-41x: błąd w instalatorze Debiana

Martin Michlmayr ostrzega na blogu przed błędem w opisie instalacji Debiana na urządzeniach NAS QNAP TS-11x, TS-21x oraz — przypuszczalnie — TS-41x.

Martin Michlmayr odkrył niedawno, że istnieją dwie metody przywracania systemu na urządzeniach QNAP TS-11x i TS-21x (możliwe że również TS-41x), przy czym jedna z nich działa inaczej niż twierdzi to dokumentacja. Problem dotyczy prawdopodobnie tylko części użytkowników, jednakże Deweloper Debiana zaleca sprawdzenie swojego systemu.
więcej »

Dodany: 22 maj 2010 o 10:42
przez: azhag

Lokalne społeczności są ważne dla Debiana - wywiad z Liderem Projektu

Stefano Zacchiroli, niedawno wybrany Lider Projektu Debian, w wywiadzie dla polskiego portalu Debiana opowiada o tegorocznej kampanii, polityce wydawniczej projektu, porcie Debiana na jądro FreeBSD i inne nielinuksowe oraz roli jaką pełnią w Debianie lokalne społeczności.

Stefano Zacchiroli kadencję rozpoczął 17 kwietnia 2010 r. Przez ostatni miesiąc zdażył już nominować kilku delegatów, zabrać głos — jako lider projektu — w kilku dyskusjach oraz wystąpić z wykładem na konferencji UDS na temat wzajemnych zależności między Debianem a Ubuntu. Znalazł również czas żeby udzielić nam wywiadu na temat pewnych aspektów Debiana. Zapraszamy do lektury.
więcej »

Dodany: 18 maj 2010 o 10:41
przez: azhag

Debian Sid domyślnie uruchamiany w trybie równoległym [aktualizacja]

Petter Reinholdtsen, jeden z opiekunów pakietów sysvinit, donosi na blogu, że Debian w wersji niestabilnej obecnie uruchamiany jest domyślnie w trybie równoległym w systemach, które używają sekwencji rozruchowej opartej na zależnościach.

Deweloperzy Debiana wstępnie przetestowali już nowy model uruchamiania systemu, obecnie chcą znależć i rozwiązać ewentualne inne problemy, zanim wydanie Squeeze zostanie zamrożone. Na wiki Debiana można znaleźć więcej informacji na temat uruchamiania systemu opartego na zależnościach. Pisaliśmy o tym również w informacji o przyszłości mechanizmu startowego w Debianie kilka miesięcy temu.
więcej »

Dodany: 15 maj 2010 o 12:52
przez: azhag

Kwietniowe informacje nt. Hurda

Z lekkim poślizgiem pojawia się tłumaczenie kwietniowych wydarzeń z z życia projektu Hurd, m.in. Arch Hurd, nowe obrazy QEMU Debiana GNU/Hurd oraz reprezentacja Hurda na GSoC.

Zespół Arch Hurd robi ciągłe postępy: wciąż wzrasta ilość dostępnych pakietów, a jednemu z członków zespołu udało się uruchomić Archa na prawdziwym sprzęcie.
więcej »

Dodany: 13 maj 2010 o 13:16
przez: Tor

Grml 2010.04 wydany

Deweloperzy dystrybucji Grml wydali nową wersję swojego LiveCD — 2010.04 „ Grmlmonster ”. System — jak zwykle — dostępny jest dla architektur x86 oraz amd64, dla każdej w trzech odmianach: pełnej, średniej oraz małej.

W nowym wydaniu znalazło się wiele zmian. Sposród tych ważniejszych wymienić należy m.in.:
więcej »

Dodany: 30 kwi 2010 o 10:01
przez: azhag

Lista projektów Debiana w GSoC 2010 zamknięta

Znamy już listę projektów Debiana, które bedę realizowane w ramach tegorocznego programu Google Summer of Code. Obey Arthur Liu opublikował ją na liście debian-devel-announce.

W trakcie najbliższych wakacji studenci realizować będą dla Debiana następujące projekty: interfejs Qt dla aptitude, usprawniony mechanizm aktualizowania plików konfiguracyjnych, API do zgłaszania i manipulowania błędami dla debbugs, wykorzystanie Debiana do obliczeń „w chmurze”, instalator Debiana dla Neo Freerunnera oraz urządzeń przenośnych, port na jądro Hurd oraz zdelinuksowanie instalatora Debiana, obsługa wielu architektur przez APT, aplikacja do analizowania repozytorium pakietów i przeprowadzania automatycznych migracji, inteligentny system dodawania pakietów do repozytorium.
więcej »

Dodany: 27 kwi 2010 o 13:07
przez: azhag

Stefano Zacchiroli nowym Liderem Debiana

Stefano Zacchiroli wybrany został nowym Liderem Projektu Debian. Oficjalne wyniki opublikował Kurt Roeckx z sekretariatu Debiana.

Zacchiroli z wynikiem 14,11 (sposób liczenia głosów opisany jest w Statucie Debiana, w części A.6) pokonał Woutera Verhelsta (9,62), Margaritę Manterolę (7,62) oraz Charlesa Plessy'ego (1,19). Ważny głos oddało 436 deweloperów, czyli niemal co drugi. Kadencja nowego lidera rozpocznie się 17 kwietnia. Stanowisko przejmie po Steve'ie McIntyre'u, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje.
więcej »

Dodany: 16 kwi 2010 o 20:51
przez: azhag

Szóste urodziny Debian Users Gang

Debian Users Gang obchodzi szóstą rocznicę powstania. Dokładnie 16 kwietnia 2004 wystartowało forum DUG, do którego wkrótce dołączył — początkowo w zupełnie inne formie — portal.

W ciągu minionych lat serwis ulegał wielu przeobrażeniom, zmienił się silnik forum, forma portalu, kilkukrotnie wymieniony został serwer, a nawet system operacyjny. Uruchamiane były kolejne usługi — serwer shellowy, Jabber/XMPP. W swej sześcioletniej historii Debian Users Gang na stałe wpisał się już polski światek WiOO, szczególnie Debiana.
więcej »

Dodany: 16 kwi 2010 o 13:19
przez: azhag

Strona: 1 260 61 62 63 6470 71