Ankieta dla członków społeczności Debiana
Torsten Werner zaprasza użytkowników Debiana do wypełnienia anonimowej ankiety dotyczącej stopnia używania Debiana oraz zaangażowania w Projekt, a także ewentualnych zmian, które zostałyby mile powitane.
Wśród kwestii poruszonych w ankiecie można znaleźć m.in. pytanie o długość stażu w Debianie, sposób angażowania się w projekt, używane pochodne Debiana, niewolne oprogramowanie oraz model wydawniczy. Badanie przeprowadzane jest w języku angielskim, w tym samym należy udzielać odpowiedzi (w przypadku odpowiedzi otwartych).
więcej »
Dodany: 12 cze 2010 o 00:14
przez: azhag
Stare serwery DUG-a tymczasowo nieczynne z powodu powodzi [aktualizacja]
Budynek gorlickiego Sanepidu, w którym znajdują się stare serwery DUG-a, został podmyty w trakcie piątkowego podtopienia, przez co został do niego odcięty dopływ prądu.
W związku z tym tymczasowo niedostępne są usługi i serwisy, które nie zostały jeszcze przeniesione na nasz nowy serwer. Są to m.in.: repozytorium pakietów, dawny portal, serwer Jabbera/XMPP, dawne shelle. Sytuacja powinna powrócić do normy w poniedziałek, najpóźniej wtorek.
więcej »
Dodany: 06 cze 2010 o 17:27
przez: azhag
Majowe wiadomości Hurda
Majowe wiadomości Hurda W tym miesiącu: sterowniki DDE z Linuksa 2.6, problemy z wątkami, łatki, nowy Live CD oraz spotkania na IRC-u.
Zheng Da podsumował portowanie sterowników DDE z Linuksa 2.6 do Hurda, które to mogą znacznie usprawnić obsługę sprzętu przez system. Sterowniki emulowane przez Qemu oraz VMWare sprawują się już dobrze, wciąż jednak potrzeba pracy aby działały na prawdziwym sprzęcie.
więcej »
Dodany: 06 cze 2010 o 16:30
przez: azhag
Propozycje motywów graficznych dla Squeeze
Projekt Debian zbiera propozycje motywów graficznych dla przyszłego stabilnego wydania.
Obecnie zgłoszone są dwie propozycje: Nightly oraz Stars Fun.
więcej »
Dodany: 03 cze 2010 o 15:14
przez: azhag
Instalacja Debiana na GuruPlug Server Plus
Bernd Zeimetz zamieścił na blogu opis instalacji Debiana na urządzeniu GuruPlug Server Plus.
GuruPlug to niewielki (niecałe 10 cm!) komputer firmy Marvell, następca SheevaPlug. Wyposażony jest w procesor ARM o taktowaniu 1,2 GHz, 512 MB pamięci, 32 GB wbudowanej przestrzeni dyskowej (NAND flash), wejście eSATA 2.0 (tylko w wersji Plus), czytnik kart MicroSD, 2 porty USB, gigabitową kartę sieciową (w wersji Plus: dwie), Wi-Fi oraz Bluetooth. Znakomicie nadaje się na domowy serwer. Spośród podobnych urządzeń wyróżnia się niewielką ceną — wersję podstawową można nabyć za około 100 USD, do wersji Plus należy doliczyć około 30 dolarów.
więcej »
Dodany: 30 maj 2010 o 10:40
przez: azhag
KOffice 2.2.0 dla Debiana
Zespół Debiana ds. KDE zbudował pakiety pakietu biurowego KOffice 2.2.0. Na razie dostępne są w półoficjalnym repozytorium, jak tylko zostaną dopracowane i przejdą przez proces dodawania nowych pakietów, powinny zostać dodane do głównego archiwum. O fakcie informuje na blogu Ana Beatriz Guerrero López, przewodnicząca zespołu.
Obecnie trwają ustalenia czy KOffice 2.2.0 zostanie wydany w Squeeze. Jak możemy przeczytać w oficjalnym ogłoszeniu na stronie KDE:
Nadal pewne elementy interfejsu użytkownika należy dopracować przed obwieszczeniem, iż KOffice nadaje się do powszechnego użycia. Jednakże na obecnym etapie uważamy, że KOffice nadaje się dla niektórych użytkowników do normalnej pracy.
więcej »
Dodany: 29 maj 2010 o 09:08
przez: azhag
Debian w ośrodku naukowym: studium przypadku
Stefano Zacchiroli, Lider Projektu Debian, został niedawno zaproszony do centrali badawczej spółki EDF znajdującego się w Clamart pod Paryżem. Pracownicy EDF chcieli zaprezentować w jaki sposób wykorzystują Debiana oraz co ciekawego wykonują. Zacchiroliego najbardziej zainteresował calibre — wewnętrzna dystrybucja bazująca na Debianie, która została pokazana na francuskiej konferencji LSM. Wnioski ze spotkania opisał na swoim blogu.
Choć obecnie calibre zaczyna być instalowany na komputerach biurkowych (jest już zainstalowany na około 1 200 jednostkach, liczba ta wciąż rośnie), początkowo przeznaczony był dla klastrów dokonujących obliczeń dla celów naukowych. Obecna flota klastrów w EDF nie jest specjalnie duża, jednak nadal w jej skład wchodzą setki maszyn o łącznej mocy obliczeniowej około 40 teraFLOPS, największy klaster znajduje się na liście TOP500.
więcej »
Dodany: 28 maj 2010 o 10:55
przez: azhag
Ostatnia aktualizacja Debiana 4.0 Etch
Projekt Debian ma przyjemność ogłosić wydanie dziewiątej i ostatniej aktualizacji dawnej stabilnej ( oldstable ) edycji Debiana GNU/Linux 4.0 („Etch”). W jej skład wchodzą wszystkie poprawki bezpieczeństwa wydane od czasu ostatniej aktualizacji (z jednym wyjątkiem, którego dołączenie nie było możliwe) oraz kilka innych poprawek.
Należy podkreślić, iż wsparcie bezpieczeństwa dla dawnej stabilnej edycji zostało zakończone w lutym br., żadne nowe poprawki nie zostały dodane od tego czasu.
więcej »
Dodany: 23 maj 2010 o 11:47
przez: azhag
QNAP TS-11x/TS-21x/TS-41x: błąd w instalatorze Debiana
Martin Michlmayr ostrzega na blogu przed błędem w opisie instalacji Debiana na urządzeniach NAS QNAP TS-11x, TS-21x oraz — przypuszczalnie — TS-41x.
Martin Michlmayr odkrył niedawno, że istnieją dwie metody przywracania systemu na urządzeniach QNAP TS-11x i TS-21x (możliwe że również TS-41x), przy czym jedna z nich działa inaczej niż twierdzi to dokumentacja. Problem dotyczy prawdopodobnie tylko części użytkowników, jednakże Deweloper Debiana zaleca sprawdzenie swojego systemu.
więcej »
Dodany: 22 maj 2010 o 10:42
przez: azhag
Lokalne społeczności są ważne dla Debiana - wywiad z Liderem Projektu
Stefano Zacchiroli, niedawno wybrany Lider Projektu Debian, w wywiadzie dla polskiego portalu Debiana opowiada o tegorocznej kampanii, polityce wydawniczej projektu, porcie Debiana na jądro FreeBSD i inne nielinuksowe oraz roli jaką pełnią w Debianie lokalne społeczności.
Stefano Zacchiroli kadencję rozpoczął 17 kwietnia 2010 r. Przez ostatni miesiąc zdażył już nominować kilku delegatów, zabrać głos — jako lider projektu — w kilku dyskusjach oraz wystąpić z wykładem na konferencji UDS na temat wzajemnych zależności między Debianem a Ubuntu.
Znalazł również czas żeby udzielić nam wywiadu na temat pewnych aspektów Debiana. Zapraszamy do lektury.
więcej »
Dodany: 18 maj 2010 o 10:41
przez: azhag