Raport o postępie prac nad projektem APT2
Julian Andres Klode opisał na swoim blogu postępy prac nad projektem APT2 — nową implementacją debianowego menedżera pakietów, o której pisaliśmy niedawno. Najważniejsze zmiany to m.in.: nowa licencja, użycie SQLite jako bazy danych oraz tekstowa aplikacja kliencka capt.
Ostatni tydzień był bardzo owocny dla projektu. Klode zmienił implementację biblioteki HTTP — zamiast dotychczasowego GIO i GVFS, APT2 używa teraz bezpośrednio libsoup2.4. Dodał też analizator składni sources.list używający wyrażeń regularnych, który jest względnie szybki. Nowy kod wymaga do poprawnej pracy aktualnej wersji języka Vala z repozytorium git, ponieważ ostatnio wydana wersja zawiera błąd zauważony podczas prac na projektem APT2.
Zmianie uległa też licencja — APT2 udostępniony jest teraz na licencji LGPL 2.1+, co ułatwi dwukierunkową wymianę kodu z innymi projektami.
więcej »
Dodany: 14 gru 2009 o 10:55
przez: azhag
Zmiana domyślnego portu usługi Sieve
Domyślny numer portu przeznaczonego dla usługi Sieve w Debianie został zmieniony z 2000/tcp na — zgodny z aktualnym rejestrem organizacji IANA — 4190/tcp.
Zmiana została wprowadzona od wersji 4.38 pakietu netbase, dotyczy gałęzi Sid oraz Squeeze — w wydaniu Lenny oraz Etch domyślnym pozostaje dotychczasowy numer portu.
więcej »
Dodany: 13 gru 2009 o 20:39
przez: azhag
GNUstep LiveCD w wersji 2.0
Gürkan Sengün wydał nową wersję dystrybucji środowiska GNUstep w postaci systemu LiveCD.
Domyślnym środowiskiem graficznym jest WindowMaker w wersji 0.92.0. Ponadto LiveCD zawiera znaczną ilość oprogramowania wchodzącego w skład projektu GNUstep, m.in.:
więcej »
Dodany: 11 gru 2009 o 20:14
przez: azhag
Błędy podczas migracji niektórych pakietów do gałęzi testowej
Norbert Tretkowski, deweloper Debiana zajmujący się m.in. MySQL-em, zakomunikował na swoim blogu, że MySQL jest nieosiągalny w Squeeze. Problem dotyczy jednak również innych pakietów.
Tretkowski nawiązuje do błędu #559346, w którym Nate Coraor zgłosił nieobecność w Squeeze większości pakietów budowanych z pakietu źródłowego mysql-dfsg-5.1. Luk Claes w odpowiedzi na to zgłoszenie napisał, że błąd dotyczy również innych pakietów, a związany jest z narzędziem britney, które służy do migrowania pakietów z unstable do testing. Wygląda na to, że britney nie radzi sobie prawidłowo z różnymi wersjami pakietów źródłowych wymienionych w plikach Sources.
więcej »
Dodany: 04 gru 2009 o 14:17
przez: azhag
Centrum oprogramowania Ubuntu wchodzi do Debiana
Julian Andres Klode dodał do repozytorium niestabilnej gałęzi Debiana pakiet software-center (oraz wymagany przez niego aptdaemon ). Obecnie pakiety przechodzą przez proces NEW, deweloper jednak ma nadzieję, że nie potrwa on długo.
Centrum oprogramowania Ubuntu (lub po prostu Centrum oprogramowania ) jest nowym graficznym interfejsem do instalowania i usuwania programów, który ma zastąpić gnome-app-install. Aplikacja używa programu aptdaemon (odpowiednik PackageKit, który nie posiada wystarczającej możliwości integracji z debianowym systemem pakietów) do komunikacji z APT-em poprzez D-Bus.
więcej »
Dodany: 01 gru 2009 o 09:56
przez: azhag
Steve McIntyre: zamrożenie Squeeze w marcu, wydanie latem
Steve McIntyre, obecny Lider Projektu Debian, potwierdził w wywiadzie dla iTWire plany wydawnicze względem kolejnej edycji Debiana.
Steve McIntyre w rozmowie z Samem Varghese podtrzymał niedawną propozycję zamrożenia gałęzi testowej w marcu przyszłego roku. Ma nadzieję, że poskutkuje to wydaniem Squeeze w połowie lata 2010 r. — Dobrze by było ukończyć wszystko przed udaniem się w lipcu do Nowego Jorku na DebConf, aby mieć wydanie z głowy podczas dyskusji o przyszłych planach — odpowiedział dziennikarzowi iTWire.
więcej »
Dodany: 24 lis 2009 o 18:35
przez: azhag
Zmiana pakietów źródłowych na nowy format
Od kilku tygodni do archiwum Debiana przyjmowane są pakiety, które używają nowych formatów źródeł — 3.0 (quilt) i 3.0 (native). O zmianach koniecznych do migracji oraz o korzyściach z niej wynikających napisał na liście debian-devel-announce Raphael Hertzog.
Nowy format pakietów źródłowych jest jednym z planów związanych z wydaniem Squeeze. Z najważniejszych wymienić można:
więcej »
Dodany: 22 lis 2009 o 13:17
przez: azhag
GNOME dostępny w Debianie GNU/kFreeBSD
Graficzne środowisko użytkownika GNOME zostało udostępnione dla Debiana GNU/kFreeBSD — poinformował na blogu Josselin Mouette.
Środowisko można zainstalować za pomocą metapakietu gnome zarówno dla portu na wersję 32-, jak i 64-bitową. GNOME dla portu Debiana na jądro z FreeBSD posiada jednak kilka ograniczeń:
brak obsługi zarządzania energią (DeviceKit-Power wymaga przeportowania)
brak obsługi sieci bezprzewodowych (brak obsługi libiw )
brak wsparcia dla Bluetooth (niewystarczająca obsługa przez jądro FreeBSD)
brak obsługi kamer internetowych (brak API w jądrze)
więcej »
Dodany: 21 lis 2009 o 21:43
przez: azhag
Opera chce wejść do repozytorium Debiana
Haakon Flage Bratsberg — przedstawiciel firmy Opera Software — zapytał na liście debian-project o warunki licencyjne, jakie musiałaby spełnić ich przeglądarka, aby znaleźć się w sekcji non-free repozytorium Debiana.
Bratsberg zdradził, że jego firma bada czy wymagane warunki są dla niej do zaakceptowania. Jeśli tak, być może wkrótce będzie można zainstalować biurkową wersję przeglądarki Opera bezpośrednio z repozytorium Debiana.
więcej »
Dodany: 18 lis 2009 o 17:01
przez: azhag
Aaron Toponce: Debian - uniwersalny system operacyjny
Aaron Toponce przedstawił na blogu dlaczego uważa Debiana za uniwersalny system operacyjny. Jest to drugi, po opisie instalatora, jego wpis z serii tekstów poświęconych Debianowi.
Toponce na wstępie zauważa, że Debian — jak każdy system operacyjny — nie jest idealny. Jednak, dzięki potędze swojej elastyczności, potrafi spełnić potrzeby większości osób oraz sytuacji. Nawet jeśli nie daje rady spełnić oczekiwań każdego w każdej sytuacji, autor jest przekonany, że jest w sprostać potrzebom każdego w większości sytuacji lub większości w każdej sytuacji.
więcej »
Dodany: 18 lis 2009 o 14:00
przez: azhag