Kopiowanie plików przez ssh

Kategoria: Artykuły, etykiety: ssh

Dodany: 2009-07-28 00:01 (zmodyfikowany: 2009-07-30 18:41)
Przez: giegiel

Wyświetleń: 73566

Wstęp

Chciałbym przedstawić dwa sposoby kopiowania plików przez ssh, jednym z niech jest kopiowanie przez SCP drugim natomiast kopiowanie za pomocą Midnight Commandera zwyczajowo zwanego MC.

Kopiowanie plików za pomocą SCP

Dla dociekliwych co to właściwie jest SCP odsyłam do Wikipedii ( SCP ) gdzie wszystko ładnie jest opisane i nie widzę sensu tych informacji powielać. W skrócie mogę jednak powiedzieć, że jest to zarówno protokół jak i program (w linuxie) do przesyłania plików na zdalny serwer poprzez ssh i jest to bezpieczniejszy sposób od przesyłania przez np.FTP.

Kopiowanie plików na serwer

Aby skopiować plik o nazwie zdjecie.png na serwer należy użyć polecenia

scp zdjecie.png użytkownik@serwer:~/

po wykonaniu powyższego polecenia plik zdjecie.png zostanie wysłany na serwer o adresie/hoście serwer do głównego katalogu użytkownika użytkownik. Jeśli chcemy wysłać plik do innego katalogu niż katalog główny na serwerze zdalnym należy wykonać

scp zdjecie.png uzytkownik@serwer:nazwa_folderu/nazwa_pliku

gdzie nazwa_folderu to katalog w którym ma znajdować się docelowo plik o nazwie nazwa_pliku. Jeśli jednak nie chcemy aby nazwa pliku na serwerze była inna niż nazwa na naszym komputerze to oczywiście pole nazwa_pliku pomijamy.

Kopiowanie plików z serwera

Kopiowanie z serwera odbywa się analogicznie do kopiowania na serwer

scp  użytkownik@serwer:~/zdjecie.png .

Powyższe polecenie spowoduje skopiowanie pliku zdjecie.png do katalogu w którym się obecnie znajdujemy (oznaczony przez .). Zmiana nazwy pliku docelowego, katalogu na serwerze oraz katalogu pliku docelowego odbywa się w sposób analogiczny do kopiowania na serwer.

Kopiowanie za pomocą Midnight Commander'a

Wiele osób korzystających z linuxa używa popularnego i wszechstronnego narzędzia jakim jest MC dlatego myślę, że sposób ten dla wielu będzie ciekawszy i wygodniejszy niż kopiowanie za pomocą SCP.

Pierwszym krokiem jest oczywiście odpalenie mc, następnie Przechodzimy do menu (klawisz F9) i wybieramy Lewy->Połączenie po powłoce... wyskoczy nowe okno dialogowe w którym wpisujemy

uzytkownik@serwer

wiadomo w miejsce słowa uzytkownik wpisujemy swoją nazwę użytkownika zaś w miejsce słowa serwer nazwę serwera. Po połączeniu pozostaje wpisać nam hasło i mamy wygodny dostęp do plików na serwerze.


Wszelkie uwagi proszę zgłaszać:

  • za pomocą systemu prywatnych wiadomości na forum
  • maila kuba_ce(at)wp.pl

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks