Pobieranie obrazów instalacyjnych Debiana

Kategoria: Artykuły, etykiety: instalacja

Dodany: 2012-07-12 11:40 (zmodyfikowany: 2014-07-22 23:42)
Przez: ArnVaker

Wyświetleń: 12290

Niniejszy artykuł dostępny jest również pod łatwym do zapamiętania adresem dug.net.pl/pobierz.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Rodzaje obrazów instalacyjnych
  3. Sposoby pobierania obrazów
  4. Obrazy wersji stabilnej
  5. Obrazy wersji testowej
  6. Obrazy wersji niestabilnej
  7. Obrazy starszych wersji
  8. Inne sposoby instalacji

1. Podstawowe informacje

Administratorzy serwerów Debiana proszą aby w pierwszej kolejności pobierać obrazy za pomocą BitTorrent lub jigdo, co nie obciąża niepotrzebnie serwerów. Dodatkową zaletą tych metod jest sprawdzanie sum kontrolnych, co praktycznie wyklucza możliwość błędnego pobrania obrazu. Jeżeli konieczne jest pobranie obrazu przez HTTP/FTP, warto użyć do tego programu, który potrafi wznowić pobieranie po przerwaniu połączenia. Standardowe pobieranie za pomocą przeglądarki internetowej zazwyczaj nie daje takiej możliwości i w przypadku przerwania połączenia konieczne jest pobieranie od początku.

Jeżeli komputer na którym system ma zostać zainstalowany ma połączenie z internetem, wystarczy pobrać pierwszą płytę CD/DVD lub nawet jeszcze mniejszy obraz instalacyjny. Na kolejnych płytach znajduje się całe dostępne w Debianie oprogramowanie, które o wiele wygodniej jest instalować bezpośrednio z internetu niż z pobranych płyt. Poza tym oprogramowanie dostępne w repozytoriach jest na bieżąco aktualizowane, to na pobranych płytach z czasem staje się przestarzałe.

Debian obsługuje wiele architektur, najpopularniejsze z nich to amd64 — dla procesorów 64-bitowych, zarówno AMD jak i Intela, oraz i386 — dla procesorów 32-bitowych. Niniejszy artykuł zawiera odnośniki tylko do tych dwóch architektur, obrazy instalacyjne pozostałych znaleźć można na oficjalnych stronach Debiana. Zdarzało się, że użytkownicy pobierali obrazy instalacyjne architektury ia64 myśląc, że są one przeznaczone dla popularnych 64-bitowych procesorów Intela, w rzeczywistości jednak są to obrazy dla procesorów Itanium.

2. Rodzaje obrazów instalacyjnych

  • Obrazy netinstall — zawierają system podstawowy, który można zainstalować nawet bez połączenia z internetem, jednak nic ponadto. Żeby zainstalować środowisko graficzne i inne narzędzia w czasie instalacji systemu lub po jego instalacji, konieczne jest połączenie z internetem lub inne płyty Debiana.
  • Obrazy CD — pierwszy obraz zawiera system podstawowy oraz wybrane środowisko graficzne, dostępne są warianty z GNOME, z KDE, a także z dwoma mniejszymi środowiskami — Xfce oraz LXDE. Pozostałe obrazy, których jest obecnie po kilkadziesiąt dla każdej architektury, zawierają całe oprogramowanie dostępne w Debianie.
  • Obrazy DVD — pierwszy obraz zawiera system podstawowy oraz wszystkie wspomniane wcześniej środowiska graficzne. Daje możliwość wyboru, które ma zostać zainstalowane. Pozostałe obrazy zawierają oprogramowanie dostępne w Debianie dla danych architektur.
  • Obrazy netboot (mini.iso) — komponenty instalatora oraz pakiety instalacyjne pobierane są z sieci, do instalacji systemu wymagane jest nawiązanie połączenia z internetem. W trybie expert dają możliwość wybrania wersji Debiana, która ma zostać zainstalowana.
  • Obrazy live — umożliwiają uruchomienie i korzystanie z Debiana z nośnika zawierającego obraz, bez konieczności instalacji na dysku. Posiadają również możliwość instalacji systemu na dysku.
  • Obrazy zawierające niewolny firmware — od wydania Debiana 6.0 jądro Linux z nim dostarczane nie zawiera niewolnego firmware. Ta wersja instalatora została przygotowana dla użytkowników, których sprzęt takiego firmware wymaga. Istnieje również możliwość pobrania samego firmware i użycia go wraz ze standardowym instalatorem.
  • Obrazy zawierające nowsze jądro — przygotowane przez jednego z deweloperów Debiana obrazy instalacyjne zawierające nowsze jądro pochodzące z backportów dla wersji stabilnej, niewolny firmware, a także kilka innych usprawnień.

Powyższe to jedynie najczęściej używane obrazy instalacyjne, istnieje także wiele innych, np. obrazy dla płyt Blu-ray czy obrazy umożliwiające uruchomienie instalatora przez sieć lub z dysku. Wszystkie typy obrazów znaleźć można na oficjalnych stronach Debiana.

3. Sposoby pobierania obrazów

  • BitTorrent — system wymiany plików pomiędzy użytkownikami internetu. Dane jednocześnie są pobierane i wysyłane do innych użytkowników. Wymaga klienta sieci BitTorrent, np. µTorrent lub qBittorrent.
  • jigdo — Jigsaw Download, poszczególne pakiety wchodzące w skład obrazu pobierane są ze zwykłych serwerów zawierających pakiety Debiana, a właściwy obraz instalacyjny generowany jest z nich na komputerze użytkownika. Więcej na jego temat przeczytać można na stronie www.debian.org/CD/jigdo-cd, tam też opisany jest sposób użycia.
  • HTTP/FTP — obrazy instalacyjne pobierane są bezpośrednio z zawierających je serwerów Debiana.

4. Obrazy wersji stabilnej

Obrazy wersji stabilnej tworzone są wraz z wydaniem nowej wersji stabilnej oraz przy jej aktualizacjach, wszystkie architektury dostępne są na stronie cdimage.debian.org/cdimage/release/current.

4.1. Oficjalne obrazy instalacyjne

4.2. Nieoficjalne obrazy instalacyjne

5. Obrazy wersji testowej

Obrazy netinstall wersji testowej tworzone są kilka razy dziennie, wszystkie architektury dostępne są na stronie cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds. Większe obrazy tworzone są raz w tygodniu, wszystkie architektury dostępne są na stronie cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds.

5.1. Oficjalne obrazy instalacyjne

5.2. Nieoficjalne obrazy instalacyjne

6. Obrazy wersji niestabilnej

Obrazy instalacyjne wersji niestabilnej nie są tworzone. Można ją zainstalować korzystając z instalatorów sieciowych — podczas instalacji w trybie expert wybierając niestabilną gałąź Debiana. Innym sposobem na zainstalowanie wersji niestabilnej jest użycie metody debootstrap. Można też zainstalować najpierw wersję testową, a następnie zaktualizować do niestabilnej.

7. Obrazy starszych wersji

Obrazy instalacyjne starszych wersji dostępne są na stronie cdimage.debian.org/cdimage/archive. Jeżeli jednak istnieje taka możliwość, zawsze lepiej zainstalować nowszą — aktualnie wspieraną — wersję Debiana.

8. Inne sposoby instalacji

  • Instalacja metodą debootstrap lub grml-debootstrap — żeby zainstalować Debiana tymi sposobami nie potrzeba nawet instalatora, system instalowany jest z poziomu innego linuxowego systemu, a potrzebne pliki pobierane są w czasie instalacji z internetu. Opisy obu tych sposobów znajdują się na naszym portalu:
  • Instalacja systemu korzystającego z repozytoriów Debiana — takie systemy często oferują dodatkowe pakiety, porządnie skonfigurowane środowisko itp., jednocześnie korzystają bezpośrednio z repozytorium którejś gałęzi Debiana i są z nim całkowicie kompatybilne. Niewątpliwie jest to ciekawa alternatywa dla standardowego instalatora. Spośród tego typu dystrybucji polecić można np.: aptosid, CrunchBang, Grml, LMDE oraz Siduction.

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks