Debian "Stretch": druga aktualizacja 'point release' (9.1 → 9.2)

W dniu 7. Października, 2017 roku ukazała się druga, od oficjalnego wydania, aktualizacja, tzw. "point release", dla Stabilnej wersji, oznaczonej numerem 9. (nazwa kodowa "Stretch"). Uzupełnione zostały głównie poprawki związane z bezpieczeństwem, wydane do czasu tej aktualizacji wraz z kilkoma korektami dot. poważnych problemów w bieżącym wydaniu. Należy pamiętać, że owa aktualizacja nie jest kolejnym, nowym wydaniem systemu Debian.

Użytkownicy, którzy na bieżąco uaktualniają swój system (via security.debian.org), nie będą musieli aktualizować dużej ilości pakietów. Niemniej nowe, zaktualizowane obrazy płyt CD/DVD, które zawierają wszystkie zmiany wprowadzone w wyniku tej aktualizacji, dostępne są do pobrania (zob. Oficjalne obrazy - "stable" oraz odpowiednie dla wypróbowania systemu Debian - Obrazy "live".)

W tym wydaniu, ważne poprawki dotyczą, między innymi, narzędzia służącego do zarządzania pakietami: apt (rozwiązano problem dot. apt-daily-upgrade); bind9 - dodano wsparcie dla DNSSEC KSK-2017; gnutls28 - naprawiono błędy weryfikacji protokołu OCSP, szczególnie z podpisami ECDSA; linux - nowa stabilna wersja (4.9.51-1), linux-latest - aktualizacja do v4.9.0-4; nvidia-graphics-drivers - nowe wydanie 375.82, poprawki bezpieczeństwa [CVE-2017-6257, CVE-2017-6259], dodano wsparcie dla następujących GPU: GeForce GTX 1080, GTX 1070, GTX 1060 z układem Max-Q Design. Oczywiście, nie są to wszystkie modyfikacje, które są częścią tej aktualizacji. Więcej informacji znajduje się w oficjalnym ogłoszeniu.

===>> UWAGA! W przypadku tego wydania, osoby korzystające z narzędzia apt-get(8), będą musiały upewnić się, że użyto polecenia dist-upgrade, w celu uaktualnienia pakietów jądra Linuks do najnowszej wersji. Użytkownicy innych narzędzi, takich jak apt(8) oraz aptitude(8), powinni użyć komendy upgrade. (Zob. oficjalne ogłoszenie dot. Debian 9.2)

Domyślna konfiguracja narzędzi służących do zarządzania pakietami (np. APT), pozwala na instalację aktualizacji etc., z wykorzystaniem głównych serwerów internetowych Debiana, ale istnieje możliwość modyfikacji pliku /etc/apt/sources.list w celu dodania tzw. serwera lustrzanego, znajdującego się bliżej lokalizacji użytkownika. Obszerna lista dostępna jest w tym miejscu: mirror/list. Serwery HTTP są generalnie szybsze niż FTP.

Przed aktualizacją systemu warto upewnić się, że mamy wystarczającą ilość miejsca na dysku twardym, ponieważ każdy pakiet potrzebny do instalacji, jest pobierany z sieci i przechowywany w katalogu /var/cache/apt/archives/. Należy więc sprawdzić, czy jest dostatecznie dużo miejsca na partycji systemowej /var (Oczywiście jeżeli została utworzona na etapie partycjonowania dysku, będącym niezbędnym krokiem podczas instalacji systemu.)

Narzędzie apt-get(8) może dostarczyć szczegółowych informacji o wolnej przestrzeni dyskowej. W tym celu należy skorzystać z polecenia (uruchomionego via sudo(8) bądź bezpośrednio z konta administratora, tj. root):

apt-get -o APT::Get::Trivial-Only=true dist-upgrade

Jeżeli nie ma wystarczającej ilości miejsca na dysku, apt-get(8) wyświetli odpowiednie ostrzeżenie, np.: E: You don't have enough free space in /var/cache/apt/archives/.

Przykładowy wpis, który należy dodać do pliku /etc/apt/sources.list, umożliwiający ww. aktualizację, może przyjąć następującą postać:

deb http://security.debian.org/ stable/updates main contrib non-free 

PRZYKŁAD: Nazwa dystrybucji, może być albo nazwą/aliasem kodu wydania (jessie, stretch, buster, sid) lub typem wydania (oldstable, stable, testing, unstable). Rozważmy taką sytuację: jeżeli użytkownik korzysta, na przykład, z systemu Debian 9.1 aka "Stretch", i nie planuje aktualizacji w momencie, gdy opublikowany zostanie Debian 10 aka "Buster" (kolejne Stabilne wydanie), winiem użyć "stretch"/"oldstable" w miejsce "stable", ponieważ od momentu, w którym wydana zostanie nowa edycja Stabilna, "Stretch" automatycznie zmieni się z wydania stable (stabilne) na oldstable (stare wydanie stabilne.) Wzór pliku sources.list, z uwzględnieniem obecnego wydania Stabilnego: Debian 9/Stretch.

Więcej informacji znajduje się w oficjalnym ogłoszeniu: Debian 9.2. Aktualizacje "point release" dla Stabilnej wersji, przygotowywane są przez tzw. Stable Release Managers (SRM) przy wsparciu Release Team.

SUPLEMENT (źródła, dodatki, informacje etc.)

  1. Point Release - informacje (zob.: szczegóły)
  2. APT - Debian Wiki
  3. source.list - Debian Wiki
  4. Lista repozytoriów (autor: azhag)

Dodany: 08 paź 2017 o 15:55
przez: remi

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  Gość: Gość (6daec82668), dodany: 2017-10-09 13:07 #3982
Mam 9.1 zainstalowanego z nośnika, używam apt-get, na bieżąco robiłem update i upgrade.
Wystarczy dist-upgrade i będzie 9.2? A później w celu bieżących aktualizacji apt-get update i apt-get upgade?
Czy trzeba jeszcze modyfikować sources.list przed dist-upgrade?



2  Gość: Gość (3e0b46698e), dodany: 2017-10-09 16:44 #3983
dzięki remi

3  Tor, dodany: 2017-10-09 16:44 #3984
Wystarczy apt-get update i apt-get dist-upgrade. Potem dalej apt-geu update i apt-get upgrade - i tak do czasu pojawienia się czegoś grubszego. Wtedy ponownie apt-get dist-upgrade.
Nic nie zmieniasz w sources.list.

Dodaj komentarz jako gość lub zaloguj się.


Podpis: