Debian Edu 5.0.4+edu0 (Skolelinux 5.0) wydany

Ukazała się nowa wersja systemu Debian Edu (znanego również pod nazwą Skolelinux), specjalnej edycji Debiana przeznaczonej dla oświaty. Wiadomość o wydaniu ogłosił na liście debian-devel-announce Holger Levsen.

Skolelinux jest pakietem oprogramowania skrojonym na potrzeby szkół i innych jednostek oświatowych. Dostarcza kompletny system, od centralnego serwera spełniającego wszystkie potrzeby szkoły, po stacje robocze dla uczniów w klasach. Skolelinux działa od ręki, bez potrzeby dokonywania skomplikowanych konfiguracji.

Maskotka SkoleLinuksa
Rys. 1. Maskotka Skolelinuksa

Debian Edu posiada pełną obsługę tzw. cienkich klientów, stacji bezdyskowych oraz zwykłych stacji roboczych i laptopów. Dzięki stacji bezdyskowej użytkownicy otrzymują pełną funkcjonalność PC (muzyka, wideo, nośniki USB czy DVD) połączoną z wygodą utrzymania cienkich klientów. Nowy ekran uruchamiania pozwala także na instalację systemu za pomocą PXE.

W przeciwieństwie do innych podobnych projektów, Skolelinux dba o całą szkolną sieć, a nie tylko o komputery uczniów. Dzięki temu mogę połączyć więcej komputerów w bezpieczną i stabilną sieć, bez potrzeby martwienia się o konfigurację i zarządzanie usługami, nawet bez wsparcia technicznego.

-- Nigel Barker, koordynator ds. IT oraz nauczyciel chemii, Hiroshima International School

Na Skolelinux zainstalowanych jest ponad 80 aplikacji o przeznaczeniu edukacyjnym. System dostępny jest w ponad 50 językach, w tym po polsku.

Instalację Skolelinuksa przeprowadzić można z płyty CD (wymagane połączenie z siecią) lub pojedynczej płyty DVD, które pozwalają na instalację na kilku rodzinach procesorów (x86, AMD64, PowerPC).

Debian Edu posiada niskie wymagania sprzętowe: stacja bezdyskowa dobrze działa na maszynie wyposażonej w 256 MB RAM-u, lokalny swap oraz procesor o taktowaniu 800 MHz. Do zastosowań multimedialnych zalecany jest jednak nieco potężniejszy sprzęt.

Dzięki Skolelinuksowi najprawdopodobniej uda się sprostać założeniom nowej reformy oświatowej.

-- Heidi Olsen Sværd, dyrektor szkoły Håvik w Narwiku

Skolelinux jest Wolnym Oprogramowaniem. Nadrzędnym celem projektu jest dostarczenie szkołom oraz uczniom kompleksowego systemu. Dzięki prostemu w użytkowaniu systemowi, który dołączonym kodem źródłowym, uczniowie mogą studiować oprogramowanie, uczyć się jak jest ono napisane i samemu tworzyć nowe. Zespół Debiana Edu kładzie nacisk na naukę przez praktykę. Uczniowie mogą się rozwijać dzięki współuczestnictwu oraz wymienianie wiedzy. Oprogramowanie, które wchodzi w skład Skolelinuksa nie posiada zastrzeżeń dotyczących użycia, kopiowania czy nauki.

Młoda uczennica korzystająca ze Skolelinuksa
Fot. 2. Młoda uczennica korzystająca ze Skolelinuksa

System jest wspierany i używany w wielu regionalnych i ogólnokrajowych projektach edukacyjnych w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Najaktywniej używany jest w Norwegii, Niemczech, Hiszpanii, Danii, na Tajwanie oraz w Japonii.

W części regionów Skolelinux używany jest przy współpracy z komercyjnym wsparciem lub z pracownikami publicznymi. Mniejsze wdrożenia w pojedynczych szkołach mogą być utrzymywane przez samych nauczycieli bez specjalnego przeszkolenia.

Skolelinux jest łatwy w utrzymaniu. Mieliśmy kilka problemów podczas wdrożenia, ale ich liczba była zaskakująco niska.

-- Monica Larssen, koordynator ds. IT/doradca, Harstad

Wg raportów koszty utrzymania Skolelinuksa na stacjach bezdyskowych są o połowę niższe niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań na zwykłych stacjach roboczych.

Nowości w wydaniu

  • nowe wydanie Skolelinuksa bazuje na najnowszej aktualizacji Debiana 5.0 „Lenny”. Podobnie jak system bazowy, Skolelinux 5.0 jest kompatybilny z LSB. Używa jądra w wersji 2.6.26, wyposażony jest w środowiska KDE 3.5.10 oraz GNOME 2.22.2

  • najnowsze wydanie Debiana Edu połączone zostało z bardzo pomyślnym projektem edukacyjnym z hiszpańskiego regionu Extremadura, który bazuje na systemie LinEx GNU/Linux. Najbardziej widocznym efektem fuzji projektów jest obsługa GNOME

  • konfiguracja serwera terminali została usprawniona, obecnie stacje bezdyskowe obsługiwane są od ręki. Nowe, konfigurowalne menu PXE umożliwia użytkownikom wybór między stacją bezdyskową, cienkim klientem a nawet instalacją systemu przez sieć

  • w systemie dla uczniów dodane zostały skróty klawiszowe do programów edukacyjnym, takich jak GCompris, Kalzium, KGeography, KMplot, KStars, Stopmotion czy do pakietu OpenOffice

  • dokumentacja systemy została ulepszona oraz przetłumaczona na niemiecki, włoski oraz norweski. Dodatkowo dostępne jest niepełne tłumaczenie na hiszpański, francuski oraz chiński. Zespół Debiana Edu prosi o pomoc przy tłumaczeniu na inne języki narodowe oraz o poprawę angielskiego oryginału

  • przeglądarka internetowa została wyposażona w szereg wolnych wtyczek, dodane zostały m.in. Gnash do obsługi Flasha, Java oraz inne

  • Skolelinux — obok systemów dźwięku ALSA oraz OSS — wyposażony został w PulseAudio, które pozwala na lepsze osiągi na zwykłych oraz bezdyskowych stacjach roboczych

  • usprawnione oraz uproszczone zostało narzędzie LWAT, przeznaczone do administracji systemu przez przeglądarkę.

Plany na przyszłość

Najbliższym celem projektu jest wydanie wersji 5.0.4+edu1, planowane na połowę marca 2010 r., ze zaktualizowaną dokumentacją oraz jej tłumaczeniami, a także z ważniejszymi poprawkami.

Kolejnym jest rozwój następnej dużej edycji Skolelinuksa, z większymi nowymi funkcjami. Zespół planuje wydać ją równolegle z Debianem Squeeze, który ukazać ma się w drugiej połowie 2010 r.

Pobieranie

Obraz iso CD oraz DVD można pobrać ze strony ftp.skolelinux.org/skolelinux-cd/.

Źródło: lists.debian.org/debian-devel-announce/2010/02/msg00003.html

Dodany: 16 lut 2010 o 14:46
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  ippo76, dodany: 2010-02-16 14:53 #127
Zmieniłbym podpis pod zdjęciem z "Rys. 1" na "Fot. 1".

2  azhag, dodany: 2010-02-16 14:54 #128
@ippo76:
chochlik po kopiuj-wklej ;) dzięki za szybką (ktoś to czyta!) reakcję

3  ippo76, dodany: 2010-02-16 14:59 #129
Arn mnie zdopingował na CB ("nowy news!").

A czy nie powinno być: "Rys. 1", "Fot. 1" czy liczysz jabłka i gruszki razem (tj. "Rys. 1", "Fot. 2")?

4  azhag, dodany: 2010-02-16 15:04 #130
Liczę owoce... tfu, grafiki razem ;)

5  beschu, dodany: 2010-02-17 01:05 #132
Zgłaszam drobną literówkę "mielimy" w trzecim cytacie, no chyba, że coś mielą podczas wdrażenia albo to po śląsku (u nos tak sie godo). ;-)

6  azhag, dodany: 2010-02-17 07:24 #133
beschu: dzięki, ech dał mi ten tekst się we znaki ;)

7  kayo, dodany: 2011-02-16 08:38 #882
Wszystko ładnie i piękne...ale czy w 100% spolszczone?

Dodaj komentarz jako gość lub zaloguj się.


Podpis: