Debian GNU/Hurd 7.0 może zostać wydany, potwierdza deweloper tej adaptacji

Samuel Thibault w wywiadzie udzielonym Raphaëlowi Hertzogowi potwierdził, że jest prawdopodobne wydanie Debiana GNU/Hurd wraz z wersją 7.0 Wheezy systemu.

Debian GNU/Hurd posiada już graficzny instalator, może uruchomić środowisko graficzne, pakiet biurowy czy przeglądarkę Iceweasel, działają na nim aplikacje GNOME i KDE. Deweloperom tej adaptacji udało się też zrealizować większość zadań koniecznych do wydania Wheezy'ego. W sumie przygotowano już ponad 76 proc. pakietów dostępnych w repozytorium Debiana. Na czerwiec zaplanowane jest rozpoczęcie mrożenia kolejnego wydania, zdaniem Thibaulta powinno ono pomóc w podniesieniu tej liczby.

Ostateczna decyzja czy Debian GNU/Hurd ukaże się wraz z wersję 7.0 Wheezy, zależy od Zespołu ds. Wydań. Wcześniej ów zespół postawił ultimatum, że jesli ta adaptacja Debiana nie będzie nadawać się do oficjalnego wydania w przyszłej wersji, zostanie przeniesiona z głównego archiwum do debian-ports.org — wizja to może zmotywować deweloperów do pracy. Samuel Thibault jest dobrej myśli.

Ponadto z wywiadu dowiemy się co skłoniło Thibaulta do pracy nad Hurdem oraz dostępnością dla osób niepełnosprawnych, jakie przewagi nad Linuksem ma Hurd oraz w jaki sposób Debian GNU/Hurd i Debian GNU/kFreeBSD (inna nielinuksowa adaptacja, która została wydana z wersją 6.0 Squeeze jako technology preview) sobie pomagają, a w jaki trochę przeszkadzają.

Źródło: raphaelhertzog.com/2012/04/19/people-behind-debian-samuel-thibault-working-on-accessibility-and-the-hurd/

Dodany: 22 kwi 2012 o 16:11
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  Gość: TenTypMes, dodany: 2012-04-23 10:32 #1922
Czekałem na gnu/hurda ;)

2  Gość: Gość, dodany: 2012-04-23 10:54 #1923
wie ktoś, czy hurd opiera się o, l4 czy macha?

3  Gość: Gość, dodany: 2012-04-23 13:37 #1924
"wie ktoś, czy hurd opiera się o, l4 czy macha?"

Obecnie Hurd używa mikrojądra Mach 4, powstałego na Uniwersytecie Carnegie-Mellon, lecz od lat pojawiają się propozycje zmiany mikrojądra. Są one wysuwane ze względu m.in. na słabą wydajność i przenośność oraz brak obsługi SMP w Mach 4.
Podjęto próbę nieoficjalnego przeniesienia Hurd na L4. Udało się uzyskać pewne sukcesy na L4Ka::Pistachio, a docelowo jest rozważana integracja z jądrem Coyotos i współpraca z jego autorami.

Wikipedia i google nie boli.

4  Gość: Gość, dodany: 2012-04-23 14:02 #1925
"Obecnie Hurd używa mikrojądra Mach 4, powstałego na Uniwersytecie Carnegie-Mellon, lecz od lat pojawiają się propozycje zmiany mikrojądra. Są one wysuwane ze względu m.in. na słabą wydajność i przenośność oraz brak obsługi SMP w Mach 4.
Podjęto próbę nieoficjalnego przeniesienia Hurd na L4. Udało się uzyskać pewne sukcesy na L4Ka::Pistachio, a docelowo jest rozważana integracja z jądrem Coyotos i współpraca z jego autorami."

to akurat wiem tylko zastanawia mnie na ile to "Obecnie" jest aktualne

5  NIC, dodany: 2012-05-05 18:25 #1933
Mikrojądro nie miało być prostsze w implementacji od jądra monolitycznego? No i co oni tak zmieniają te architektury jąderka? Niedługo się usłyszy że zadecydowali o użyciu jądra Linux :) W razie potrzeby zawsze można przeportować mikrojądro do Linuksa... I będzie mikromonojądro :) W sumie to już jest zrobione od dawna... Od takie niepozorne fuse czy compat-wireless (tu może mniej oczywiste, ale stąd tylko o krok by między to i kernela wstawić "serwer")

Jak jest ze sterownikami pod Hurd? Mój nowy komputer będzie działać czy nie implementują sterowników dostępnych za darmo w Linuksie?

Dodaj komentarz jako gość lub zaloguj się.


Podpis: