Grml 2011.12 - oświadczenie deweloperów w sprawie ostatniego wydania

Wydanie Grmla 2011.12 sprowokowało masę komentarzy użytkowników niezadowolonych z kierunku jaki obrali deweloperzy systemu, m.in. na listach dyskusyjnych i kanale IRC projektu (a także w komentarzach na DUG-u). W związku z nimi Michael Prokop — założyciel projektu — postanowił wydać oficjalne oświadczenie, w którym wyjaśnia swoje racje, które stały za dokonanymi zmianami.

Założyciel Grmla w oświadczeniu podkreśla, że deweloperzy do wszystkich uwag krytycznych odnoszą się poważnie. Zmiany jednak były konieczne, ponieważ zasoby siły roboczej projektu są ograniczone. Utrzymanie dotychczasowego status quo (6 obrazów płyt: 2x 700 MB, 2x 230 MB i 2x 120 MB) było niemożliwe z technicznego punktu widzenia. Problemy związane z procesem wydawniczym opisał na blogu Christian Hofstaedtler. W swoim wpisie podkreśla on, iż alternatywą dla zmienionego wydania byłby brak wydania w ogóle.

Dlatego właśnie deweloperzy Grmla postanowili skoncentrować się na kwestiach związanych z zadaniami ratunkowymi i instalacją systemu. Stworzyli od nowa zestaw pakietów określanych jako nowy GRML_FULL, który ograniczył rozmiar edycji 32- i 64-bitowej do około 350 MB. Płyta podwójna (Grml96) nie była powodem ograniczenia rozmiaru, powstała niejako przypadkiem i jej przyszłość nie jest pewna.

Stare zestawy pakietów (GRML_SMALL, GRML_MEDIUM i GRML_XL będący kopią dawnego GRML_FULL) nadal są obecne w programie grml-live. Wystarczy go uruchomić, aby stworzyć własny obraz płyty.

Wydawanie różnych odmian Grmla jednak nie ogranicza się tylko do tworzenia listy pakietów. Należy jeszcze przeprowadzać testy, upewniać się, że wszystko ze sobą współgra, naprawiać błędy. Deweloperzy proszą użytkowników o pomoc w tych kwestiach (a także przy marketingu, tworzeniu dokumentacji itd.).

Michael Prokop zdaje sobie sprawę, że Grml 2011.12 niekoniecznie jest idealny. Prawdopodobnie wkrótce wydana zostanie poprawkowa wersja 2012.01, w której część pakietów zostanie ponownie dodana. Założyciel projektu prosi aby zamiast w dalszym ciągu narzekać na obecny stan Grmla, pomóc go zmienić. Zespół deweloperów zrobi wszystko co możliwe, aby to możliwie ułatwić.

Źródło: ml.grml.org/pipermail/grml-devel/2011-December/000219.html

Dodany: 29 gru 2011 o 12:40
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  Yampress, dodany: 2011-12-29 12:56 #1603
Stworzyć po 1 płycie na architektury 32/64 . Wszystko z pełna zawartością programów. Pare MB więcej na płytcie nikomu nie zaszkodzi, a co za tym idzie będzie więcej oprogramowania. Przyjąc 1 środowisko = fluxbox. Utworzyć od razu w menu bootstartu czy maja startować X czy konsola .... Ot taki moje przemyślenia i będzie git.

2  Gość: Gość, dodany: 2011-12-30 09:31 #1604
Fluxbox != środowisko

Dodaj komentarz jako gość lub zaloguj się.


Podpis: